Parafia Miłosierdzia Bożego - Historia parafii

Parafię Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie erygował 17 stycznia 1983 roku ówczesny biskup ordynariusz, Józef Rozwadowski. Pierwszym proboszczem skierowanym do budowy kościoła i ośrodka parafialnego oraz do organizacji życia dusz pasterskiego - został ks. Tadeusz Bednarek.
Początkowe lata wspólnych modlitw wypełniły przygotowania do budowy Domu Pańskiego, według projektu architektów Joanny i Piotra Stefańskich oraz Mariana Stefańskiego. Prace ruszyły 1 września 1998 przy ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 156. Dzięki ogromnemu zaangażowania wiernych i proboszcza, kościół w stanie surowym gotowy był w grudniu 1999 roku.

Jego poświęcenia dokonał arcybiskup metropolita Władysław Ziółek w czasie pasterki w 1999 roku. On też w uroczystość Miłosierdzia Bożego w 2001 roku, podniósł świątynię do godności sanktuarium. Równolegle z kształtowaniem się wspólnoty wiernych rozwijał się kult Miłosierdzi Bożego.

Na tytuł parafii kościoła wskazuje witraż o Miłosierdziu Bożym wypełniającym rozetę nad głównym wejściem. Przestronne, jasne wnętrze zamyka wydzielone kilkustopniowym podwyższeniem prezbiterium z ołtarzem głównym usytuowanym na tle zamkniętego łukiem okna.

Przenikające przez nie światło dzienne rozświetla obraz Jezusa Miłosiernego umieszczony ponad tabernakulum. Za tabernakulum znajduje się relikwiarz z relikwiami św. Faustyny. Gabloty z wotami wskazują na ogrom łask pływających na wszystkich, pokładających w nadzieję Boga.

Wystrój kościoła stanowią neogotyckie stacje Drogi Krzyżowej oraz witraże.

Do nawy przylegają: Kaplica Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki miłosierdzia z obrazem Pani Ostrobramskiej w drewnianym ołtarzu zdobionym metaloplastyką w otoczeniu gablot z wotami;

Kaplica Chrzcielna im. św. Alberta Chmielowskiego pod wieżą;
Kaplica codziennego użytku im. św. Faustyny Kowalewskiej z osobnym wejściem z kruchty. Wykańczanie wnętrza trwa nadal.
Wierni angażują się w działalność grup modlitewnych i formacyjnych: ministrantów, bielanek, scholi dziecięcej i młodzieżowej Żywego Różańca asysty chóru, Faustinum, Ruchu Światło-Życie, Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II. W ciągu roku parafianie dwukrotnie obchodzą odpusty: główny Miłosierdzia Bożego w II Niedzielę Wielkanocną i Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia - 16 listopada.

W Ośrodku Parafialnym od 1991 funkcjonuje Katolickie Liceum Ogólnokształcące, a od roku 1999 także Katolickie Gimnazjum im. Jana Pawła II - prowadzone przez archidiecezję łódzką.

Protected by Copyscape Online Infringement Checker